Wzór cebulowy

Wzór cebulowy

Wzór Cebulowy

Blue Onion (niemiecki: Zwiebelmuster) to porcelanowy wzór zastawy stołowej do naczyń pierwotnie produkowanych przez porcelanę miśnieńską od XVIII wieku, a od ostatniego XIX wieku był kopiowany przez inne firmy.

Historia wzoru cebulowego

Wzór „cebulowy” został pierwotnie nazwany wzorem „cebulowym”.

Choć wzorowane na wzorze wyprodukowanym po raz pierwszy przez chińskich malarzy porcelany, który przedstawiał granaty nieznane w Saksonii, talerze i miski wyprodukowane w fabryce w Miśni w 1740 r. miały swój własny styl i charakter. Wśród najwcześniejszych chińskich przykładów znajdują się podszkliwne niebieskie i białe porcelany z wczesnej dynastii Ming. Malarze miśnieńscy stworzyli hybrydy, które przypominały florę bardziej znaną Europejczykom. Tak zwana „cebula” wcale nie jest cebulą, ale według historyków to najprawdopodobniej mutacje brzoskwiń i granatów wzorowane na oryginalnym chińskim wzorze. Projekt składa się z kilku motywów kwiatowych, z piwoniami i asterami w centrum wzoru oraz wijącymi się łodygami wokół łodygi bambusa.

Przed końcem XVIII wieku inne fabryki porcelany kopiowały miśnieński Zwiebelmuster. W XIX wieku prawie wszystkie europejskie manufaktury oferowały wersję z nadrukowanymi konturami, które były ręcznie barwione. Wzór Enocha Wedgwooda w latach 70. XIX wieku był znany jako „Miśnia”. Dziś japońska wersja o nazwie „Blue Danube” jest dobrze znana i znajduje się wśród wzorów zastawy stołowej.

Charakterystyka wzoru cebulowego

Chociaż uważa się, że projekt wywodzi się z modelu wschodnioazjatyckiego, prawdopodobnie chińskiego, pokazuje również europejskie wpływy w abstrakcyjnej stylizacji. Wiąże się to z rytmem i zasadami ornamentyki rokokowej: np. motyw asymetryczny komponowany jest typowo w różnych płaszczyznach, co sprawia wrażenie symetrii.

Cebulkowy wzór został zaprojektowany jako biały towar ozdobiony kobaltowym niebieskim wzorem podszkliwnym. Niektóre rzadkie naczynia mają zielony, czerwony, różowy lub czarny wzór zamiast błękitu kobaltowego. Bardzo rzadki typ to czerwony pączek, ponieważ na niebiesko-białych naczyniach występują czerwone akcenty.

Źródło:

https://dan.com/buy-domain/zwiebelmuster.com

https://www.kovels.com/

 

Sesja realizowana dla Psychodelic Room

 

Facebook Comments
Date:
logo najwspanialszej firmy porcelova

    Do you want to be up to date with tips, curiosities and special offers?

    error: